top of page

Hierarchie

A very small man can cast a very large shadow.

Král

Král Andalů, Rhoynarů a Prvních lidí, lord Sedmi království a Ochránce říše má nejvyšší hodnost. Právě jemu jsou podřízeni všichni vládnoucí lordi, níže postavení šlechtici, rytíři i prostý lid. Sedí na Železném trůně a vlastní celou zem. Jeho slovo má rozhodující moc ve všech záležitostech. Nicméně v praxi může být omezen politickými souvislostmi. Sice pravděpodobné, že by si kdokoliv dovolil nahlas zpochybnit jeho slovo, avšak svou pozici může ztratit díky intrikám, pokud by urazil nesprávné šlechtice. Král ze své pozice nikdy neodchází. Ztráta postavení pro panovníka znamená smrt.

král.png
image.png
rytíři.png

Šlechta

Lordi

Důležití i zcela bezvýznamní. Mnoho z nich přísahalo věrnost jinému šlechtici; ti všichni mají jeden a ten stejný titul - lord. Tato pozice je dědičná a platí zde systém primogenitury, kdy prvorozený syn bere vše a mladší nedostávají vůbec nic (vždy nakonec záleží na uvážení staršího sourozence, zda a jak vůbec zajistí mladší bratry). Nejvyšší hodnost mají vládnoucí lordi, kteří vládnou rozlehlým oblastem (Stark, Arryn, Tully, Lannister, Greyjoy, Tyrell, Baratheon) a jsou vazaly krále. Spravují léno, zachovávají mír na svém panství, prosazují právo a spravedlnost v místních záležitostech a jsou garanty včasného výběru daní pro krále. Pod nimi jsou níže postavení lordi, kteří přísahali věrnost zase jim… až se postupně můžeme dostat ke šlechtici, který je vlastník pouhé vesnice. K lordům se vážou i všelijaké tituly, které odráží historické souvislosti, nebo jen ambice daného rodu (např. vládnoucí Lannister používá titul „Štít Lannisportu“), avšak žádný z titulů nemůže povýšit jednoho lorda nad druhého.

 

Rytíři

nejníže postavení šlechtici, kteří používají titul ser. Přísahali věrnost svému lordovi, kterému slouží. Rytíři mohou vlastnit pozemek (včetně rolníků) a mohou být obklopeni stráží. Nicméně žádný ser není oprávněn na svém území prosazovat právo a spravedlnost v celé své šíři (konkrétně nevynáší rozsudky smrti a v těchto záležitostech se vždy musí obrátit na svého lenního pána). Tato hodnost není dědičná a nepřechází z otce na syna. Je čest být rytířem a každý rytíř by se měl řídit kodexem cti, který nařizuje bránit slabé a nevinné, chránit ženy a děti, čestně bojovat a hlavně být oddaným následovníkem Sedmi (přesně z tohoto důvodu není moc Železných ani Seveřanů, kteří by měli tento titul).

Jak se stát rytířem?

Možností bylo hned několik. První z nich bylo projít celým výcvikem, kdy se chlapec zhruba ve věku šesti, sedmi let stával pážetem, v deseti letech povýšil na panoše a někdy okolo patnácti, šestnácti let mohl být pasován na rytíře. Rodiny těchto mladíků se vždy snažily, aby se jejich synové dostali do služby váženějšího rytíře, než byli oni sami. Případně bylo možné pasovat vlastně kohokoliv (včetně rolníků a žoldáků) za příkladnou chrabrost během bitvy, či za dlouholetou a oddanou službu. V teoretické rovině jsou si všichni rytíři rovni. Ale jak už to tak bývá, praxe je značně odlišná. Jednak je velmi důležité, zda daný ser vlastní nějaký majetek (a jak velký), nebo je obyčejným bezzemkem. Poté se hledí i na to, jak se daný ser ke svému titulu vůbec dostal, neboť každý rytíř může pasovat jiného muže na rytíře. Pokud by nějaký žoldák, který byl pasován po bitvě na rytíře, vzápětí na rytíře pasoval všechny své společníky, kteří pro to nic neudělali, tak technicky vzato tito muži sice budou držet titul sera, ale nikdo je nebude brát vážně kvůli tomu, jak se rytíři stali.

Prostý lid

Rolníci, řemeslníci obchodníci. Prostý lid, který svého lenního pána v naprosté většině případů ani nezahlédne. Je to ta nejchudší, avšak nejpočetnější vrstva obyvatel. Většina z nich je negramotná, pověrčivá, žije skromným životem bez nutnosti používat příjmení.


Je vysoce pravděpodobné, že když se někdo narodil jako prostý člověk, tak také jako prostý člověk i zemře. Přes to tu byly možnosti, jak si do určité míry přilepšit a stát se váženějším členem společnosti a to:

  • Pasováním na rytíře za dlouholetou službu, či prokázanou chrabrost v boji

  • Připojením se k městské stráži, nebo Noční hlídce s možností stát se lordem velitelem

  • Stát se mistrem v Citadele

  • Stát se septonem či septou

Ačkoliv tato vrstva obyvatelstva nevlastnila žádné pozemky, ani neměla tituly, přesto nebyla úplně bez práv a nejednalo se o nevolníky. Prostí občané nebyli vyloženě majetkem svých lenních pánů, měli právo na spravedlivý soud a mohli se dokonce odvolat k výše postavenému šlechtici. Byly přijímány zákony, které chránily obyvatelstvo před zneužíváním moci šlechtou, nebo vyloženě špatným zacházením ze strany lordů či rytířů, ale tyto zákony a jejich dodržování se liší v závislosti na osobnosti jednotlivých šlechticů a dalších místních poměrech. Samotní šlechtici přistupovali ke svým poddaným všelijak. Někdo jimi pohrdal, jiný se jim pokoušel usnadnit život. Žádného výše postaveného muže či ženu by však nikdy nenapadla myšlenka o nějaké rovnosti a bratrství s příslušníky prostého lidu.

prostý lid.png
Snímek obrazovky 2024-06-14 183807.png

Postavení žen

V Sedmi království jsou ženy předurčeny k tomu, aby plnily roli manželek a matek. Nikdo nepředpokládá, že by se aktivně zapletly do politiky. Žena či dívka není ani po právní stránce nezávislá. Bez souhlasu svého manžela nesmí volně nakládat se svým majetkem, je omezená v otázce dědictví a u soudu má její výpověď menší váhu. Na druhou stranu je povinna svému manželovi sloužit a společnost přiznává jejímu muži plné právo, aby ji trestal. Násilí na ženách, či prostě nějaké to bití, není ničím neobvyklým. Jen někteří septoni mají k této zvyklosti pár výhrad a to, že manželé nemají bít své ženy příliš. Žena je také jeden z objektů sňatkové politiky a to především u důvodu navázání spolupráce, bývá garantem různých spojenectví, nebo se jejím prostřednictvím uzavírá mír. Vůle ženy (či spíše dívky, protože sňatek může uzavřít již ve 12 letech, byť že se to v praxi příliš neděje), nebývá vždy zohledněna. 

Život urozené dámy býval omezen především na rodinu, ve které se nacházela. Hrajeme v době vysoké kojenecké i dětské úmrtnosti, takže značnou část svého života byly ženy těhotné. Kromě svých mateřských povinností mohly mít na starosti chod dvora v sídle svého muže, mohly řídit služebnictvo a zajišťovat každodenní potřeby.

​​

Žádná z urozených dam nebyla nucená fyzicky pracovat, což rozhodně neznamená, že by se snad nudila. Už jako velmi mladá děvčata se ženy učily šít, tkát a vyšívat. Dále byly vyučovány zpěvu a hudbě. Mohly získat i znalosti historie, geografie a cizích jazyků. Občas se dokonce stávalo, že žena měla lepší vzdělání než její manžel.

Pokud máte lorda násilníka, mějte si. Na druhou stranu rovněž počítejte s tím, že seřezaná žena má své mužské příbuzné a také ústa. Pokud si bude stěžovat a jejím blízkým se nebude vaše chování zamlouvat, můžete si ze spojence vytvořit mocného nepřítele.  Postavení ženy ve společnosti není nic neměnného a stálého. Je třeba zohlednit její postavení v rodině, ve které žije. Také je třeba vzít v potaz dovednosti jednotlivých dam a okolnosti, které jim za určitých podmínek dovolovaly vystoupit z role, která jim byla přidělena společností.

 

Sever

Tvrdé podmínky Severu, nutnost přizpůsobit se dlouhým zimám a z toho plynoucí přežití rodiny přinutily muže i ženy k větší míře spolupráce než na jižní straně kontinentu. Tradiční rozdělení mužských a ženských rolí není tak výrazné, z čehož samozřejmě plynou i větší práva samotných žen a dívek. Pořád sice plní roli matek a do politiky se obvykle nepletou, na druhou stranu mohou vlastnit určitý majetek a volně s ním nakládat. Aktivně se mohou účastnit i tradičně mužských záležitostí, mezi které patří např. lov a to v roli sokolnic, avšak střelba z luku či kuše by rozhodně byla velmi neobvyklá záležitost a vzbuzovala by posměch. Nějaké násilí páchané na ženách bývá spíše výjimkou, neboť pro lorda ze severu je hanbou uhodit ženu. I v těchto oblastech bývaly ženy zahrnuty do sňatkové politiky, avšak jejich vlastní názor byl poměrně důležitým faktorem, byť že nemusel být rozhodujícím. Manželka také v době nepřítomnosti svého muže byla dokonce oprávněna spravovat jeho panství a zajišťovat výkon vlády.

Železné ostrovy

V těchto končinách mají ty pravé, železné ženy postavení velmi blízké pozici muže. Mohou bojovat a účastnit se nájezdů stejně jako muži, být členem posádky, nebo dokonce loď vlastnit a být kapitánkami. Železní totiž věří v to, že nemilosrdné moře dodává ženám mužské choutky, které jim nelze odpírat. Mezi oblíbenou zábavu dívek z ostrovů patří dokonce prstový tanec, což je velmi nebezpečná hra se sekyrou. Nicméně v čele jakéhokoliv rodu nemůže ani zde stanout žena. Zato jim není odpíráno vlastnictví majetku a za určitých okolností možnost promluvit na shromáždění stejně jako muž. Nic z výše uvedeného se ovšem netýká slaných žen. Jsou to dívky, které byly uneseny při nájezdech na pevninu Západozemí a byly přinuceny stát se konkubínou železného muže. Jejich počet je omezen jen tím, kolik takových žen dokáže onen železný uživit. Nicméně je třeba zdůraznit, že ten stejný muž může mít kromě neomezeného počtu slaných žen jen jednu pravou, železnou manželku. Postavení slaných žen ve společnosti ostrovanů je velmi nízké, přes to nejsou vyloženě otrokyněmi. Nelze s nimi obchodovat – prodávat, kupovat a nedřou do úmoru na polích. Děti narozené z tohoto svazku jsou považovány za pravé železné a nejsou jim upírána žádná práva a to včetně dědictví.

Dorne

 postavení žen je ve všech ohledech rovné mužům. Pokud se vládnoucímu princi narodí jako první dcera, stane se vládkyní, i kdyby měla mladší bratry. Pro ženy či muže není ani ostudou mít milence či milenku (nehledě na pohlaví) a na žádnou ženu, která žije v otevřeném svazku s mužem mimo manželství, se za žádných okolností nehledí jako na nějakou děvku a nikdo jí nepohrdá. Co se týče dětí, které se narodily mimo manželské lože, nejsou sice vnímány stejně, jako děti manželské, na druhou stranu lordové a lady se k takovým potomkům hlásí a zařizují jim velmi slušný život ve vlastní společenské vrstvě.

Královská Garda


Jedna z mnoha novinek, které král Aegon do Západozemí přinesl, byla Královská garda. Málokdo ale ví, že s nápadem přišla královna Visenya, která se rozhodla dané muže osobně vybrat a prověřit jejich schopnosti. Král přeci nemůže být chráněn jen tak někým.

Jedná se o 7 rytířů, kteří slouží jako osobní ochranka krále a členů jeho rodiny, nosí bílé pláště a zlatou zbroj. Tvoří jí ti nejletinější rytíři a vojáci ze Západozemí. Být členem královské gardy znamená dodržovat přísná pravidla - skládají přísahu, která je až do jejich smrti zavazuje do služby a zakazuje jim vlastnit půdu, dědit, oženit se nebo mít děti. Věrní jsou jen a pouze králi, nikoliv svému rodu a očekává se od nich mlčenlivost. 

Jediný titul, který člen královské gardy může mít je titul Lord Velitel - je vybrán králem a může se účastnti zasedání Malé rady jako poradce ve vojenských záležitostech a spravovat Bílou knihu, do níž jsou zapisovány skutky každého rytíře sloužícího v gardě.

Členové královské gardy 4/7

image.png
image.png

Malá rada


Hlavní poradní orgán krále, který tvoří jím zvolení lordi. v Jejím čele stojí samozřejmě král, své rádce může v daných situacích poslechnout a nebo ne.

Řeší otázky správy království.

členové malé rady 2/7

Pobočník (Marren Lannister)

zastupuje krále v jeho nepřítomnosti, předsedá malé radě.

Správce pokladny

hlavní účetní říše.

Mistr našeptávačů (Admini)

velitel zpravodajské služby a špionáže v Západozemí i zahraničí.

Mistr práva (Zamluveno)

hlavní právní poradce říše a správce žalářů v Rudé baště.

správce lodí

dohlíží na královskou flotilu a stará se o námořní obranu říše.

velmistr

mistr jmenovaný konkláve arcimistrů z Citadely, král i pobočník jej mohou z malé rady odvolat.

lord velitel královské gardy

Hlavní vojenský poradce.
 

Noční hlídka


Bratrstvo strážící vysokou ledovou Zeď oddělující Západozemí od zemi Divokých na vzdáleném severu. Noční hlídka byla zavedena před 8 000 lety, kdy Západozemí vládla temnota, mráz a Bílí chodci, ty zahnal až Brandon Stavitel s Dětmi lesa.

Noční hlídka byla považována za čestný řád, přidávali se do ní urození lordi i rytíři, ale i obyčejní muži bez titulu a půdy, který v tomto případě nehraje žádnou roli. Sídlí na Černém hradu.

 

Podobně jako Královská Garda, tak i Noční hlídka má svá pravidla. Přísaha je zavazuje k celibátu a věrnosti k bratrstvu, nesmí dědit, ztrácí tituly a půdu. Jakmile muž obleče černou, neplatí na něj zákony Západozemí, jsou mu odpuštěny všechny hříchy - Jako jeden z trestů v Západozemí je přidání se k Noční hlídce.

 

Velí jí Lord velitel, když jeho stráž skončí, jsou navrhování noví kandidáti, ze kterých se zvolí jeden. Lord Velitel má pod sebou tři představené:

Prvního průzkumníka velícího skupině průzkumníků a ti se vydávají za Zeď, průzkumníci musí skvěle ovládat boj s mečem.

Prvního stavitele velícího stavitelům, kteří sledují stav Zdi a opravují ji. 

Prvního Majordoma velícího majordomům, kteří zajišťují každodenní potřeby - jídlo, teplo, oblečení, starají se o koně, havrany a informují zbytek Západozemí o dění na Černém hradu.

Členové Noční hlídky 0/

image.png
bottom of page