top of page

Západozemí

You need to take your enemy’s side if you’re going to see things the way they do.

Ekonomika

Celé Západozemí je nesmírně bohaté na všemožné přírodní zdroje. Pod kopci Západních krajin se těží zlato a stříbro velmi vysoké kvality, mramor se dobývá v Měsíčních horách a Rudé hory jsou pro změnu bohaté na jantar. Na velmi úrodných pláních v blízkosti Dorne se nachází rozsáhlé citrusové háje, zatímco hluboké lesy severu překypují zvěří a dřevo z těchto lesů se využívá k výrobě velmi kvalitních luků. Na rozsáhlých statcích Roviny se chovají ti nejlepší koně, zatímco dobře zavlažovaná pole Říčních krajů poskytují vynikající podmínky pro pěstování ječmene, kukuřice a pšenice. Železné doly se nachází na ostrovech, které byly po tomto produktu dokonce pojmenovány. Kolem břehů celého Západozemí se pohybují rozsáhlá rybí hejna.

 

Obchod je sílou, která pohání celé soukolí Sedmi království. Jsou to právě obchodníci, jež přivážejí zboží i nové zprávy ze severu na jih a z východu na západ. Přes Úzké moře dováží novinky ze Svobodných měst, Zálivu otrokářů a podobně. 

Pokud je celý koloběh pěstování, sklizně, obchodu a cestování narušen válkou, náboženskými spory či pirátstvím, výsledkem bývá jen chaos, jež nakonec může vyústit v hladomor.

Sever

Primární export: dřevo

Další zdroje příjmů: těžba ve stříbrných a kamenných lomech, stavba lodí, chov ovcí, lov (medvědi, vlci, tuleni), rybolov

Tato oblast zaujímá přibližně jednu třetinu celkové rozlohy kontinentu. Je největším regionem Západozemí a rovněž je nejbohatší na přírodní zdroje. V rozsáhlém Vlčím lese se to zvěří vyloženě hemží. Kromě vlků zde žijí divočáci, medvědi, losi, jezevci, králíci a lišky. Bývá zvykem, že právě tuto oblast urození pánové Severu využívají k pravidelnému lovu.

Na loukách se pasou stáda koz i ovcí, v horských jezerech a podél pobřeží se obyčejný lid dokáže velmi pěkně uživit rybolovem. Tulení záliv je domovem mnoha těchto tvorů, kteří jsou samozřejmě loveni a na Medvědím ostrově jsou zase chytáni medvědi pro jejich velmi kvalitní kožešiny.

I když Sever oplývá přírodními zdroji, nemá dostatek prostředků, aby této výhody mohl nějak výce využít. Populace, která žije v této oblasti, je poměrně malá (co do počtu se dá srovnat s Říčními krajinami, jen jsou lidé rozprostřeni do mnohem rozsáhlejší oblasti).

Nejdůležitějším vývozním artiklem je dřevo. Oblast mezi Vlčí lesem a řekou Bílý nůž včetně jejích přítoků byla odjakživa pokryta hustým lesem. Pomocí člunů se pokácené stromy převáží do Bílého přístavu, odkud jsou následně distribuovány do celého Západozemí. Klíčovým trhem pro dřevo je nedaleké svobodné město Braavos, které si i díky dřevu ze Severu může udržovat mocnou flotilu.

Dalšími klíčovými produkty jsou kámen a stříbro. V Severních horách se nachází doly a lomy, kde se tento materiál těží a opět se přesouvá po proudu řeky přes Dlouhé jezero, řeku Bílý nůž až do Bílého přístavu, kde následně probíhá zpracování stříbra.

Počasí Severu je nepředvídatelné a nebezpečné, obzvláště dlouhé zimy. Lidé proto musí být nezávislí na obchodu a hledat vlastní zdroje obživy. Rybolov pod ledem na velkých řekách a podél pobřeží Dlouhého jezera je pro seveřany velmi klíčová součást ekonomiky, stejně jako využívání skleníků. Rozhodně není náhoda, že dvě největší pevnosti – Zimohrad a Hrůzov, jsou obě postavené na přírodním zdroji tepla: horkých pramenech pod Zimohradem  a sopečnými průduchy pod Hrůzovem. Oba tyto zdrojetepla jsou využívány tak, aby zde bylo možné pěstovat základní potraviny i během nejdelších a nejsmrtelnějších zim.

Životně důležitému obchodnímu spojení mezi severem a zbytkem kontinentu, které umožňuje relativně bezproblémovou přepravu zboží ze Zimohradu až do Králova přístaviště, se říká Králova cesta. Další jen trošku významnější obchodní stezky se na Severu nenachází, pouze cesty místního významu.

Nejdůležitějším obchodním spojení po moři je Bílý přístav na východním pobřeží. Spojuje Sever s jihem a Svobodná města. Nicméně absence podobně velkého přístavu na západním pobřeží Severu brzdí ekonomický rozvoj celého Severu, protože takový přístav by mohl zajistit spojení s Lannisportem a dalšími většími přístavy.

image.png
image.png

Železné ostrovy

Primární export: železo, cín

Další zdroje příjmů: olovo, rybolov

Toto souostroví patří mezi nejchudší oblasti Západozemí. Téměř všechny ostrovy jsou malé, avšak poměrně obydlené a ani intenzivní rybolov nedokáže zajistit dostatek potravin pro místní populaci. I proto se lidé z Ostrovů naučili spoléhat na moře a nájezdy na západní pobřeží Sedmi království víc, než na vlastní schopnosti a dovednosti. Nicméně přesně toto je důvodem, proč právě Železní mají nepřekonatelnou námořní sílu a jsou nejlepšími námořníky kontinentu. Ale ani přes všechny tyto komplikace však Železné ostrovy nejsou úplně bez zdrojů. Několik ostrovů pokrývají velké železné doly, vyrábí se zde cín a olovo. Rody, které těchto zdrojů využily a začaly obchodovat s pevninou, bohatly. Ti, kteří podobnou činností pohradli jakožto slabostí a nemužnou záležitostí, na tom zůstali bídněji a musí se spoléhat jen na své nájezdy.

Obyvatelé Železných ostrovů se snaží aspoň trochu obchodovat s pevninou především kvůli dřevu na stavbu, opravu a údržbu svých lodí. Největší lesy, které pokrývaly ostrovy, byly už dávno vykáceny. Poslední zbytky tohoto přírodního bohatství.

Říční krajiny

Primární export: skot

Další zdroje příjmů: obilí, rybolov

Leží v centru Západozemí a těší se celé škále typů terénu s četnými řekami, díky kterým je půda v této oblasti velmi úrodná. Pro toto území jsou typické malé, zato velmi četné usedlosti, které se věnují pěstování obilí a chovu dobytka. A právě tyto dvě činnosti poskytují regionu velmi významné příjmy, přičemž řeky umožňují obchodníkům rychlý a spolehlivý způsob přepravy zboží na pobřeží, nebo do jakéhokoliv většího města. Dalšími zdroji potravy je i rybolov na velkých řekách a v jezeře Boží oko.

Další z ekonomických výhod Říčních krajů jsou malé přístavy, které jsou umístěny na západním i východním pobřeží Západozemí, přičemž řeky poskytují pohodlnou možnost cestování mezi nimi.

Říční krajiny mají jednu velkou ekonomickou, politickou, ale vlastně i vojenskou slabinu, kterou je centrální poloha v samotném srdci kontinentu. Prakticky každá válka, která zuřila v Západozemí, se přehnala přes Říční krajiny a zanechala za sebou zkázu v podobě kouřící pustiny. Následné zotavení pak trvá celé roky, ne-li rovnou desetiletí.

Další slabinou této oblasti je její ne příliš silná centrální vláda. Dlouhotrvající spory mezi jednotlivými rody (především mezi rody Brackens a Blackwood), zanechaly v regionu určitou nezávislost. Ačkoliv Říční oblasti vládne dům Tullyů, mnoho vazalů jimi pohrdá a je opravdu dobrou otázkou, zda jsou všechny daně vybrány tak, jak by měly být.

image.png
image.png

Údolí Arryn

Primární export: obilí, mramor

Další zdroje příjmů: Pšenice, kukuřice, ječmen, chov ovcí, svíčky

Údolí patří mezi region, který je tím nejhornatějším místem celého Západozemí. Navzdory tomu je možná až překvapivě úrodné, byť že samotné hory nejsou nijak moc bohaté na nerosty. Zlato a stříbro jsou v této oblasti vzácné, avšak pohoří ukrývá velmi bohaté zdroje mramoru. Nicméně četná údolí v horách jsou velmi bohatá a úrodná. Vznikly zde zemědělské usedlosti a statky. Ve velkém množství se zde pěstuje ovoce a takovým překvapivým lukrativním vývozním artiklem regionu jsou dýně. Některé oblasti se dokonce specializují na pěstování a výrobu vína.

Na jižním pobřeží Údolí se chovají včely a právě odtud se do celého Západozemí vyváží med, pečetní vosk a svíčky.

Údolí rozhodně patří k těm bohatším krajinám Sedmi království a jedinou ekonomickou slabinou oblasti jsou právě Měsíční hory, které tvoří přírovní překážku a brání cestování i plynulejšímu obchodování.

šechny daně vybrány tak, jak by měly být.

Západní krajiny

Primární export: zlato, stříbro

Další zdroje příjmů: rybolov, stavba lodí, chov koní a zemědělství

Západní krajiny jsou nejbohatším regionem Sedmi království. Nacházejí se zde obrovské zlaté a stříbrné doly, ve kterých probíhá intentzivnější těžba než v celém zbylém Západozemí dohromady. O bohatství Casterlyovy skály se hovoří dokonce až v Qarthu a Ašaji.

Nicméně není to jediný zdroj příjmů oblasti. Dalšími zdroji příjmů je intenzivní rybolov podél pobřeží, kanci v zalesněném vnitrozemí a jižní část se specializuje na chov koní a pěstování obilovin.

Klíčová součást ekonomiky Západních krajin je přístav Lannisport, které je zároveň třetím největším městem na kontinentu. Obchoduje se Starým městem, Letními ostrovy, Dorne i Svobodnými městy. V omezené míře dokonce i se Železnými ostrovy. V tomto místě se rovněž protínají tři velké obchodní cesty: Říční, Zlatá a Mořská.

image.png
image.png

Korunní země

Primární export: obilí

Další zdroje příjmů: rybolov, zemědělství, stavba lodí, kovářství, alchymie

Korunní země jsou zemědělsky poměrně slabý a nesoběstačný region. Velmi úrodná, vnitrozemská rovina, s dominancí farem a tržních měst, nedokáže pokrýt nároky rozrůstajícího se Králová přístaviště co se obilí a dalších potravin týká. Musí se spoléhat na dovoz z jiných regionů Sedmi království.  

Klíčovým odvětvým průmyslu je stavba lodí, kovářství a obchod s koňmi. Královský les je domovem velkého množství zvěře a tamní kanci dorůstají legendárních rozměrů, avšak lov je přísně kontrolován, neboť část tohoto lesa si vyhradil samotný Aegon Dobyvatel jakožto soukromou loveckou rezervaci.

Bouřlivé krajiny

Primární export: dřevo, jantar

Další zdroje příjmů: rybolov, lovná zvěř

Tato oblast je poměrně řídce osídlená. Bouře, které až příliš často bičují pobřeží, jsou poměrně výraznou obchodní překážkou. Dalším ekonomickým problémem je absence většího přístavu na východním pobřeží. Neúrodná, kamenitá půda poskytuje jen velmi skromné výnosy. Ne nadarmo se říká, že tento region je bohatý na stromy a déšť.

Přes toto všechno není krajina zcela bez zdrojů. Probíhá zde těžba kvalitního jantaru a lesy na severu jsou dobrým zdrojem dřeva.

image.png
image.png

Rovina

Primární export: obilí, víno

Další zdroje příjmů: ovoce (melouny, švestky, broskve, jablka, hrozny)

Rovina je po Severu druhým největším regionem Západozemí. Je to nejúrodnější a nejlidnatější oblast Sedmi království s populací, která bývá odhadována na 10 milionů, což je více než dvojnásobné množství oproti jakémukoliv jinému kraji Sedmi království. Obrovské řeky živí pláně plné farem a menších hospodářských usedlostí, tržních měst i pastvin. Lidé zde chovají koně a dobytek, pobřeží je lemováno ovocnými stromy a rybářskými loděmi. Na jihu se nachází velké loděnice a vnitrozemské vinice, kde se vyrábí legendární víno.

Rovině ekonomicky dominuje Staré město, druhé největší město Západozemí. Nachází se zde veliký přístav a je velmi důležitým obchodním spojením mezi Svobodnými městy, Letními ostrovy a Lannisportem. Vyrabí se zde lodě, bývá cílem náboženských poutníků. Rovněž se zde nachází Citadela, centrum znalostí vědy, umění a průmyslu.

Pokud by se spočítalo množství peněz, které prochází Rovinou, bylo by to pravděpodobně více než v případě Západních krajin, ale pokud toto zlato rozpočítáme na hlavu každého obyvatele, Západní krajiny jsou několikanásobně bohatší. Casterlyova skála má rovněž silnější a jednotnější centrální autoritu, která dokáže lepé kontrolovat výběr daní. Nicméně zpochybnit sílu Roviny by se odvážil snad jen hlupák.

bottom of page